Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pochodzenie wpływa na wzrost ceny

23 lutego 2012 | Moje Pieniądze | Janusz Miliszkiewcz
autor zdjęcia: Janusz Miliszkiewicz
źródło: Fotorzepa

Świat odkrył Szapocznikow. Jej rzeźbę na zachodniej aukcji sprzedano za 300 tys. euro - mówi Krzysztof Musiał, kolekcjoner sztuki

Rz: W latach 2007 – 2009 pana prywatną kolekcję polskiej sztuki wystawiały muzea narodowe i Zachęta. Obiecał pan wtedy, że odbędzie się również międzynarodowa wystawa kolekcji.

Krzysztof Musiał: Mam nadzieję, że w 2013 lub 2014 roku w jednym z muzeów w Szwajcarii lub w Hiszpanii odbędzie się wystawa ok. 100 obiektów powojennej sztuki z moich zbiorów.

Jak wiele dzieł liczy zbiór, co pan kupił w ostatnim roku?

Jest to ok. tysiąca obrazów, rzeźb lub rysunków, niektóre z nich można obejrzeć na stronie (www. krzysztof-musial.pl). Co ostatnio kupiłem? Przede wszystkim duży piękny obraz Leopolda Gottlieba „Portret kobiety z rudymi włosami". Obraz na aukcji w Agrze wystawiono po niskiej cenie 18 tys. zł. Niestety, przegapiłem licytację. Przypomniałem sobie po czasie i sądziłem, że obraz dawno sprzedano po zaciekłej licytacji. Okazało się, że nikt nie był nim zainteresowany. Kupiłem go po cenie wywoławczej, gdy tej klasy obraz powinien kosztować ok. 150 tys., a co najmniej 100 tys. zł!

Kupił pan też dwa obrazy Piotra Potworowskiego

Na aukcji w Anglii kosztowały bodaj po 15 tys. euro. To też były ceny raczej przystępne jak na wysokiej klasy malarstwo.

Ile ma pan w sumie obrazów Potworowskiego?

12 obrazów i kilkanaście prac...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament