Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzyści z ubezpieczenia ma nie tylko zarząd, ale i spółka

23 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Edyta Głębicka

Wykupienie przez spółkę polisy OC dla członków jej organów chroni w dużym stopniu także jej interesy, a tym samym można uznać ten wydatek za poniesiony w celu zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów

Członkowie organów spółek, przede wszystkim zarządów, ponoszą niejednokrotnie spore ryzyko podejmując określone decyzje. Za ewentualne szkody, które mogą powstać w związku z wykonywaniem obowiązków (działania i zaniechania), odpowiadają bowiem nie tylko wobec spółek, z którymi są związani poprzez sprawowanie funkcji.

Odpowiadają także za szkody, jakie mogą wyrządzić osobom trzecim w związku z pełnieniem funkcji w spółce. Rynkową odpowiedzią na to potencjalne ryzyko jest umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) członków organów spółek. Umowa taka pełni ochronną rolę nie tylko dla osób odpowiedzialnych za decyzje, ale i pośrednio dla spółek, w których osoby te pełnią swoje funkcje.

Ubezpieczenie D&O (directors and officers) można w pewnym uproszczeniu określić jako ubezpieczenie OC osób pełniących funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach (może dodatkowo dotyczyć prokurentów i innych osób, zajmujących kluczowe pozycje w spółkach).

Pojęcie szkody z kolei może obejmować wyłącznie skutki finansowe błędnych posunięć, ale także koszty procesów, odszkodowań i inne dodatkowe koszty związane z wystąpieniem negatywnych skutków finansowych, będące następstwem wyrządzenia szkody.

Zabezpieczenie źródła przychodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9165

Wydanie: 9165

Spis treści
Zamów abonament