Firmy ponoszą kosztowne ubezpieczenia za swoich menedżerów
Osoby zasiadające w zarządach czy radach nadzorczych podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym na różnych zasadach. Raz jako pracownicy, kiedy indziej jako zleceniobiorcy, zarządcy na kontrakcie czy też podmioty na własnym rozrachunku
Zgodnie z art. 38 kodeksu cywilnego osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie. Przepis ten stosujemy odpowiednio do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Akty prawne – zwykle rangi ustawowej – regulujące ustrój i działanie danego rodzaju osoby prawnej wskazują organy, za pośrednictwem których zaciąga ona zobowiązania, rozporządza mieniem, występuje w postępowaniach sądowych i administracyjnych czy dokonuje innych czynności niezbędnych do jej sprawnego funkcjonowania.
Większość osób prawnych ma co najmniej organy dwojakiego rodzaju: wykonawczy i nadzorczy. Pierwszy jest zazwyczaj nazywany zarządem, drugi – radą nadzorczą lub komisją rewizyjną.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 17 maja 1999 r. (I PRN 14/95) pozycja prawna prezesa kolegialnego zarządu spółki akcyjnej może być ukształtowana zarówno na podstawie umowy zlecenia, jak i umowy o pracę, w tym na czas określony.
Członkostwo w zarządzie spółki jest sprawą odrębną od stosunku pracy. Mogą one współistnieć ze sobą, lecz może być tak, że członkostwu zarządu nie towarzyszy stosunek pracowniczy. Z tego względu pozbawienie członkostwa zarządu nie wywiera w myśl art.368 k.h. bezpośredniego skutku w sferze stosunku pracy. Oznacza to, że samo odwołanie członka zarządu spółki nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta