Znane wina i regiony
ALGIERIA.
Winnice zostały zasadzone przez kolonistów francuskich w połowie XIX wieku. Gdy pod koniec XIX stulecia filoksera rujnowała winnice europejskie, w Algierii osiągnęły one apogeum. Wina algierskie służyły głównie do kupażowania z francuskimi. Po uzyskaniu niepodległości przez Algierię wykarczowano wiele winnic. Obecnie produkcja wynosi około 2 milionów hektolitrów rocznie i prawie w całości jest eksportowana.
ALZACJA.
Winnice pojawiły się tam w VII wieku. Trzy czwarte winnic obsadzonych jest szlachetnymi odmianami białych winogron. Winnice ciągną się wzdłuż Wogezów i brzegu Renu, pomiędzy Strasburgiem i Thann, pasem długości 100 km i szerokości 1 – 5 km na wysokości od 200 do 450 m n.p.m. Schowane za pasmem górskim, odgrodzone od wpływu oceanu, korzystają ze względnie suchego mikroklimatu.
ANJOU.
Winnice nad Loarą i jej dopływami słyną od średniowiecza. Z tego regionu najlepsze są wina białe.
ARBOIS.
Region w Jurze francuskiej, właśnie tam Pasteur prowadził pionierskie badania nad fermentacją i chorobami wina. Najlepsze wina pochodzą z okolic Chateau-Chalon.
ARGENTYNA.
Piąty producent wina na świecie. Najwięcej winnic w rejonach Mendoza i San Juan.
ARMENIA.
Prawdopodobnie ojczyzna wina, archeolodzy znajdują pestki winogron w warstwach sprzed 8000 lat. W Armenii, na stokach góry...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta