Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po ślubie nic już nie jest oddzielne

16 lutego 2012 | Majątek w rodzinie

Sakramentalne „tak” to nie tylko przyrzeczenie wierności i dbałości o drugą osobę. To również powiązania majątkowe

W praktyce wiele osób zdaje się o tym zapominać. Często wynika to nie tyle z braku troski o własny majątek, ile z nadmiernej ufności pokładanej w drugiej osobie. Tymczasem życie potrafi płatać figle i może się okazać, że ktoś, z kim mieliśmy spędzić resztę życia, zaciągnie olbrzymie długi, rozpocznie prowadzenie biznesu, który nie wypali itp. A my będziemy musieli za to odpowiadać. Skoro majątek jest wspólny, to i odpowiedzialnością za długi trzeba będzie się podzielić, zwłaszcza gdy się zgodziliśmy na ich zaciągnięcie.

Z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika jednoznacznie, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (tzw. wspólność ustawowa). Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament