Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

200 tys. zł kary za opór wobec PiP

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Katarzyna Gospodarowicz

Szef, który nie chce usunąć nieprawidłowości ujawnionych przez inspektora, może zostać ukarany wysoką, a do tego powtarzalną, grzywną. Jeżeli jej nie ureguluje, konto firmy zajmie komornik

Wyniki kontroli zakładu pracy przeprowadzonej przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy są zapisane w protokole pokontrolnym. Wykryte nieprawidłowości stanowią podstawę do zastosowania przez inspektora środków prawnych, do których należą nakazy i wystąpienia. Ich głównym celem jest zdyscyplinowanie pracodawcy do usunięcia stwierdzonych uchybień i przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Nakaz wiąże

Najsilniej na pracodawcę oddziałują nakazy. Są to decyzje administracyjne, które obwarowane są przymusem prawnym. Nakaz (decyzję) wydaje inspektor pracy wtedy, gdy stwierdzi, że warunki pracy w zakładzie stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia zatrudnionych w nim pracowników bądź naruszono przepisy i zasady BHP (art. 11 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy; DzU nr 89, poz. 589 – dalej PIP).

Nakaz usunięcia stwierdzonych uchybień ma na celu spowodowanie, aby niezgodny z nim stan faktyczny został doprowadzony do takiego, który jest zgodny z prawem lub zasadami BHP (w wyznaczonym przez inspektora pracy terminie). Przykładem może być zobowiązanie poddania pracowników okresowym badaniom lekarskim, wprowadzenie rejestru wypadków przy pracy czy utworzenie służby BHP, a także wyposażenie użytkowanych maszyn w urządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament