200 tys. zł kary za opór wobec PiP
Szef, który nie chce usunąć nieprawidłowości ujawnionych przez inspektora, może zostać ukarany wysoką, a do tego powtarzalną, grzywną. Jeżeli jej nie ureguluje, konto firmy zajmie komornik
Wyniki kontroli zakładu pracy przeprowadzonej przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy są zapisane w protokole pokontrolnym. Wykryte nieprawidłowości stanowią podstawę do zastosowania przez inspektora środków prawnych, do których należą nakazy i wystąpienia. Ich głównym celem jest zdyscyplinowanie pracodawcy do usunięcia stwierdzonych uchybień i przywrócenia stanu zgodnego z prawem.
Nakaz wiąże
Najsilniej na pracodawcę oddziałują nakazy. Są to decyzje administracyjne, które obwarowane są przymusem prawnym. Nakaz (decyzję) wydaje inspektor pracy wtedy, gdy stwierdzi, że warunki pracy w zakładzie stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia zatrudnionych w nim pracowników bądź naruszono przepisy i zasady BHP (art. 11 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy; DzU nr 89, poz. 589 – dalej PIP).
Nakaz usunięcia stwierdzonych uchybień ma na celu spowodowanie, aby niezgodny z nim stan faktyczny został doprowadzony do takiego, który jest zgodny z prawem lub zasadami BHP (w wyznaczonym przez inspektora pracy terminie). Przykładem może być zobowiązanie poddania pracowników okresowym badaniom lekarskim, wprowadzenie rejestru wypadków przy pracy czy utworzenie służby BHP, a także wyposażenie użytkowanych maszyn w urządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta