Czasami firma przypadkowo zyska pracownika
Angaż powinien być zawarty na piśmie. Jeżeli jednak do jego przyjęcia doszło wskutek ustnych uzgodnień lub w sposób dorozumiany, np. poprzez dopuszczenie do pracy, nie oznacza to, że jest nieważny
Gdy przełożony umożliwia podwładnemu wykonywanie obowiązków na podstawie ustnych ustaleń, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy potwierdza na piśmie rodzaj umowy i jej warunki. Pracownik nie musi się o to dopominać. To szef ma taki obowiązek. Jego naruszenie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 2 k.p.).
Ustalenia ustne
Treść angażu strony mogą określać przy jego zawieraniu nie tylko w złożonych oświadczeniach woli, ale także przez sposób jego wykonywania. Uznaje się wtedy, że doszło do dorozumianych oświadczeń. W myśl bowiem art. 60 kodeksu cywilnego oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny.
Takie stanowisko zajmuje od lat Sąd Najwyższy zarówno wobec samego zawarcia umowy o pracę w sposób dorozumiany (np. przez dopuszczenie do pracy), jak i jej modyfikacji (wyroki z: 5 listopada 2003 r., I PK 633/02 i 20 czerwca 2007 r., I BP 64/06).
Aby ustalić, czy konkretne zachowanie stron świadczy o zawarciu kontraktu oraz jaka jest jego treść, należy ocenić całość sprawy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta