Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami firma przypadkowo zyska pracownika

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Leszek Jaworski

Angaż powinien być zawarty na piśmie. Jeżeli jednak do jego przyjęcia doszło wskutek ustnych uzgodnień lub w sposób dorozumiany, np. poprzez dopuszczenie do pracy, nie oznacza to, że jest nieważny

Gdy przełożony umożliwia podwładnemu wykonywanie obowiązków na podstawie ustnych ustaleń, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy potwierdza na piśmie rodzaj umowy i jej warunki. Pracownik nie musi się o to dopominać. To szef ma taki obowiązek. Jego naruszenie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 2 k.p.).

Ustalenia ustne

Treść angażu strony mogą określać przy jego zawieraniu nie tylko w złożonych oświadczeniach woli, ale także przez sposób jego wykonywania. Uznaje się wtedy, że doszło do dorozumianych oświadczeń. W myśl bowiem art. 60 kodeksu cywilnego oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny.

Takie stanowisko zajmuje od lat Sąd Najwyższy zarówno wobec samego zawarcia umowy o pracę w sposób dorozumiany (np. przez dopuszczenie do pracy), jak i jej modyfikacji (wyroki z: 5 listopada 2003 r., I PK 633/02 i 20 czerwca 2007 r., I BP 64/06).

Aby ustalić, czy konkretne zachowanie stron świadczy o zawarciu kontraktu oraz jaka jest jego treść, należy ocenić całość sprawy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament