Chroń kapitał i zarabiaj
Fundusze z ochroną kapitału | Jest to propozycja dla inwestorów obawiających się powrotu złej sytuacji na giełdach, a jednocześnie chcących zyskiwać, gdy kursy będą rosły
Na razie indeksy giełdowe rosną. Jak mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, po ewentualnej korekcie na rynku nadal może dominować optymizm. Jednak w dłuższym okresie, z powodu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, sytuacja będzie niestabilna.
Inwestorzy, którzy obawiają się powrotu spadków, a jednocześnie chcą zarabiać podczas wzrostu cen akcji, powinni zainteresować się funduszami z ochroną kapitału. Łączą one cechy funduszy obligacji i akcji. Głównym ich celem jest zabezpieczenie zainwestowanego kapitału przed spadkami.
– W przeciwieństwie do funduszy zrównoważonych czy stabilnego wzrostu, których portfele również składają się i z akcji, i z obligacji, fundusze z ochroną kapitału nie utrzymują przez cały czas mniej więcej stałej proporcji między tymi rodzajami papierów, ale aktywnie dostosowują portfel do sytuacji na rynkach. W skrajnych przypadkach w ich portfelach może nie być ani jednej akcji – wyjaśnia Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.
Cel: zachowanie kapitału
Większość tego typu funduszy stosuje strategię zabezpieczenia portfela (np. CPPI), polegającą na dążeniu do zachowania w danym okresie wpłaconego kapitału (całego lub np. 90 proc.). Spośród funduszy otwartych taką politykę prowadzą: Skarbiec Ochrony Kapitału, PKO Ochrony Kapitału 100, Pioneer Zmiennej Alokacji SFIO, Pioneer Zabezpieczony Rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta