Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarz zbiera, przechowuje i rozlicza odpady medyczne

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Zofia Jóźwiak

Obowiązek bezpiecznego składowania i pozbywania się pozostałości szpitalnych mają zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i inne zakłady, w których powstają resztki o właściwościach potencjalnie zakaźnych

Przed niespełna rokiem wielu prowadzących własną działalność lekarzy, stomatologów, pielęgniarek czy właścicieli zakładów kosmetycznych spotkało się z problemem uiszczenia wysokiej opłaty (10 tys. zł) za brak sprawozdania o odpadach. Skarżyli się oni na dotkliwe kary finansowe za niezłożenie w terminie rocznych zestawień danych o wytworzonych odpadach.

Część z nich w ogóle nie wiedziała o obowiązkach, część się po prostu spóźniła, bowiem termin w 2011 r. został przesunięty – sprawozdania za 2010 r. trzeba było złożyć do 15 marca, a nie do końca miesiąca.

Posłowie minionej kadencji szybko uchwalili nowelizację ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU z 2001 nr 62 poz. 628), w której znacznie złagodzili sankcje za nieterminowe przesłanie sprawozdań i ewentualną ich niezgodność ze stanem rzeczywistym. Nie znaczy to jednak, że niedopełnienie tego obowiązku jest całkiem bezkarne. Nowe przepisy weszły w życie 20 lipca 2011 r.

Komentuje Krzysztof Rdestwłaściciel firmy Eko-Emka zajmującej się utylizacją odpadów medycznych

Przed nowelizacją ustawy za brak rocznego zestawienia danych o odpadach, przesłanie zestawienia niezgodnego ze stanem rzeczywistym lub przekroczenie terminu można było zapłacić karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Obecnie posiadacz odpadów, który nie przekazał

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament