Lekarz zbiera, przechowuje i rozlicza odpady medyczne
Obowiązek bezpiecznego składowania i pozbywania się pozostałości szpitalnych mają zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i inne zakłady, w których powstają resztki o właściwościach potencjalnie zakaźnych
Przed niespełna rokiem wielu prowadzących własną działalność lekarzy, stomatologów, pielęgniarek czy właścicieli zakładów kosmetycznych spotkało się z problemem uiszczenia wysokiej opłaty (10 tys. zł) za brak sprawozdania o odpadach. Skarżyli się oni na dotkliwe kary finansowe za niezłożenie w terminie rocznych zestawień danych o wytworzonych odpadach.
Część z nich w ogóle nie wiedziała o obowiązkach, część się po prostu spóźniła, bowiem termin w 2011 r. został przesunięty – sprawozdania za 2010 r. trzeba było złożyć do 15 marca, a nie do końca miesiąca.
Posłowie minionej kadencji szybko uchwalili nowelizację ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU z 2001 nr 62 poz. 628), w której znacznie złagodzili sankcje za nieterminowe przesłanie sprawozdań i ewentualną ich niezgodność ze stanem rzeczywistym. Nie znaczy to jednak, że niedopełnienie tego obowiązku jest całkiem bezkarne. Nowe przepisy weszły w życie 20 lipca 2011 r.
Komentuje Krzysztof Rdestwłaściciel firmy Eko-Emka zajmującej się utylizacją odpadów medycznych
Przed nowelizacją ustawy za brak rocznego zestawienia danych o odpadach, przesłanie zestawienia niezgodnego ze stanem rzeczywistym lub przekroczenie terminu można było zapłacić karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
Obecnie posiadacz odpadów, który nie przekazał
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta