Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pobytu z dzieckiem nie wydłużysz i nie skrócisz

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Dodatkowy urlop macierzyński jest dobrowolny i udzielany jednorazowo. Decyzję o zmianie okresu korzystania z tego uprawnienia można podjąć przed pierwszym dniem wolnego

Dodatkowy urlop macierzyński pozwala młodej mamie przedłużyć czas przebywania z dzieckiem, bez konieczności podejmowania decyzji o urlopie wychowawczym. Ale jest to świadczenie nieobowiązkowe, udzielane jednorazowo.

Dlatego pracownik, który chce z niego skorzystać, musi od razu zdecydować, czy chce wykorzystać urlop w pełnym wymiarze, czy tylko jego część. Zmiana decyzji w trakcie pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego jest niemożliwa. Nie oznacza to jednak, że nie można jej podjąć przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego zasiłku, choć już po dniu złożenia wniosku w tej sprawie.

- Pracownica 5 października 2011 r. urodziła dziecko. Przebywa na urlopie macierzyńskim od dnia porodu do 21 lutego br. (140 dni). Mąż zatrudnionej, przynosząc akt urodzenia dziecka, dostarczył również jej wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze tygodnia, a więc od 22 do 28...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament