Pobytu z dzieckiem nie wydłużysz i nie skrócisz
Dodatkowy urlop macierzyński jest dobrowolny i udzielany jednorazowo. Decyzję o zmianie okresu korzystania z tego uprawnienia można podjąć przed pierwszym dniem wolnego
Dodatkowy urlop macierzyński pozwala młodej mamie przedłużyć czas przebywania z dzieckiem, bez konieczności podejmowania decyzji o urlopie wychowawczym. Ale jest to świadczenie nieobowiązkowe, udzielane jednorazowo.
Dlatego pracownik, który chce z niego skorzystać, musi od razu zdecydować, czy chce wykorzystać urlop w pełnym wymiarze, czy tylko jego część. Zmiana decyzji w trakcie pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego jest niemożliwa. Nie oznacza to jednak, że nie można jej podjąć przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego zasiłku, choć już po dniu złożenia wniosku w tej sprawie.
- Pracownica 5 października 2011 r. urodziła dziecko. Przebywa na urlopie macierzyńskim od dnia porodu do 21 lutego br. (140 dni). Mąż zatrudnionej, przynosząc akt urodzenia dziecka, dostarczył również jej wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze tygodnia, a więc od 22 do 28...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta