Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zostać producentem wina

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki

Przedsiębiorca zajmujący się wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich musi mieć tytuł prawny do obiektów budowlanych, w których wykonuje swoje czynności produkcyjne

Polak wypija przeciętnie 2,7 litra wina rocznie. Wartość tego rynku przekracza 2 mld zł i wzrasta co roku w tempie kilku procent. Co ciekawe, jeśli chodzi o wina importowane, najlepiej sprzedają się te z przedziału cenowego 15 – 20 zł. Niemniej jednak to rynek perspektywiczny. W Polsce zmienia się kultura spożywania alkoholu, co powoduje zmiany w strukturze sprzedawanych rodzajów wyrobów alkoholowych.

Wydaje się, że wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wyroby winiarskie będą spożywane jeszcze chętniej. Nie bez znaczenia jest też to, że picie wina stało się po prostu modne. To wszystko powoduje, że planując rozpoczęcie działalności gospodarczej na własny rachunek, warto wziąć pod uwagę właśnie branżę winiarską.

Przede wszystkim trzeba jednak poznać zapisy ustawy z 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (dalej: ustawa).

Jakie to wyroby

Działalność gospodarcza w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z  2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich, zwanego dalej rejestrem.

Uwaga! Działalność gospodarcza w zakresie wyrobu wyrobów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament