Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po ślubie nic już nie jest oddzielne

16 lutego 2012 | Majątek w rodzinie | Agnieszka Smolarczyk

Sakramentalne „tak" to nie tylko przyrzeczenie wierności i dbałości o drugą osobę. To również powiązania majątkowe

W praktyce wiele osób zdaje się o tym zapominać. Często wynika to nie tyle z braku troski o własny majątek, ile z nadmiernej ufności pokładanej w drugiej osobie. Tymczasem życie potrafi płatać figle i może się okazać, że ktoś, z kim mieliśmy spędzić resztę życia, zaciągnie olbrzymie długi, rozpocznie prowadzenie biznesu, który nie wypali itp. A my będziemy musieli za to odpowiadać. Skoro majątek jest wspólny, to i odpowiedzialnością za długi trzeba będzie się podzielić, zwłaszcza gdy się zgodziliśmy na ich zaciągnięcie.

Z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika jednoznacznie, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (tzw. wspólność ustawowa). Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (np. gdy jedno z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament