Azja w pięciu smakach
Berlinale 2012 | Kino Wschodu stale w modzie. Brillante Mendoza z filmem „Captive” jest wśród faworytów festiwalu
Na wielkich festiwalach w najwyższej cenie jest kino Azji. Opowieści samurajskie, sagi historyczne, mocne filmy polityczne, współczesne dramaty, wreszcie obrazy pełne poezji niosące spokój i filozofię pogodzenia ze światem. Po 11 września potrzeba zajrzenia głębiej i zrozumienia islamu jeszcze wzrosła. Świat śledzi na ekranie zmiany wschodniej mentalności, próby emancypowania się kobiet i pustkę tam, gdzie upada wielowiekowa tradycja. Przygląda się podłożu terroryzmu, ale i walce artystów o wolność słowa. A Irańczyk Jafar Panahi – symbol uciemiężenia artystów, o którego uwolnienie z więzienia woła cały artystyczny świat – co roku zapraszany jest do Cannes i na Berlinale.
W tegorocznym konkursie jednym z faworytów jest film Filipińczyka Brillante Mendozy „Captive", oparty na autentycznych wydarzeniach z 2001 roku.
W dzisiejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta