Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy będzie podatek przy sprzedaży mieszkania wykorzystywanego w firmie

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego służącego do celów działalności gospodarczej nie powoduje powstania przychodu z tej działalności. Nie zmienia tego fakt, że lokal był amortyzowany

- Prowadzę dochodową działalność gospodarczą w branży niezwiązanej z nieruchomościami. Kupiłem używane mieszkanie. Czy mogę rozszerzyć działalność gospodarczą na wynajem, wprowadzić ten lokal do ewidencji środków trwałych i amortyzować według stawki 10 proc.?

Czy odpisy amortyzacyjne za miesiące, w których mieszkanie nie będzie wynajmowane ze względu na ewentualny brak najemców, będą kosztem działalności gospodarczej? Czy sprzedaż po pięciu latach od zakupu mieszkania będzie przychodem z działalności gospodarczej? Czy jego nieumorzona wartość będzie w takim przypadku kosztem? – pyta czytelnik.

Nie ma żadnych przeszkód, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą w branży niezwiązanej z nieruchomościami rozszerzyła ją na działalność w zakresie najmu nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych najem może być rozliczany jako odrębne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), ale może być także rozliczany w ramach źródła działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Odpisy nawet gdy brak najemców

W świetle art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament