Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy złotych w rękach 80 osób

16 lutego 2012 | Moje Pieniądze | Katarzyna Ostrowska
Wyniki inwestycyjne funduszy
źródło: Rzeczpospolita
Wyniki inwestycyjne funduszy

Fundusze emerytalne | Przedstawiamy ludzi, którzy bezpośrednio odpowiadają za zarządzanie naszymi pieniędzmi wpłacanymi do OFE. Większość z nich urodziła się w latach 70. Bardzo wielu ma licencję maklera czy doradcy inwestycyjnego. Kobiety w tym gronie to wyjątek

Już ponad 233 mld zł zgromadziliśmy w 14 otwartych funduszach emerytalnych. Jest to blisko dwukrotnie więcej, niż wynosi kwota powierzona funduszom inwestycyjnym, oraz prawie sześciokrotnie więcej, niż zostało wpłacone do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Każdy z dwóch największych na rynku OFE zarządza większymi środkami niż wszystkie fundusze ubezpieczeniowe.

W sumie w funduszach emerytalnych znajduje się mniej więcej jedna czwarta oszczędności Polaków. Oczywiście to efekt tego, że wpłacanie składek do OFE jest obowiązkowe dla każdej osoby pracującej.

Za pomnażanie pieniędzy w funduszach emerytalnych odpowiadają zespoły osób. Im fundusz zarządza większymi środkami, tym skład zespołu jest liczniejszy.

15,5 mln tyle osób ma konta w otwartych funduszach emerytalnych

Dziś przedstawiamy ludzi, którzy bezpośrednio odpowiadają za zarządzanie częścią akcyjną lub obligacyjną portfela inwestycyjnego oraz szefów departamentów inwestycyjnych. Wszyscy mają wyższe wykształcenie, najczęściej ekonomiczne. Większość urodziła się w latach 70. Bardzo liczna grupa dysponuje licencjami maklera czy doradcy inwestycyjnego (zresztą towarzystwo emerytalne ma obowiązek zatrudniać co najmniej jednego doradcę inwestycyjnego). Kobiety w tym gronie to wyjątek.

Jak policzyliśmy, w sumie w departamentach zarządzania aktywami pracuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament