Moment spisania aktu notarialnego nie ma znaczenia dla rozliczenia
W obrocie nieruchomościami obowiązek podatkowy w VAT powstaje, niezależnie od regulacji prawa cywilnego, z momentem przekazania fizycznego władztwa
Istotne są skutki ekonomiczne i faktyczne przeniesienia władania nieruchomością, a nie samo zawarcie umowy sprzedaży.
Tak orzekł WSA w Warszawie 17 stycznia 2012 r. (III SA/Wa 1326/11).
Przedsiębiorca zamierzał sprzedać nieruchomość. Zawarł umowę w formie aktu notarialnego oraz umowę, w której nabywca nieruchomości oświadczył, że jeżeli w określonym czasie nie uiści ceny, nastąpi jej odsprzedaż pierwotnemu właścicielowi. Następnie podatnik wystawił fakturę VAT, a gdy nie otrzymał zapłaty – fakturę korygującą anulującą transakcję.
W postępowaniu podatkowym w obu instancjach organy uznały, że transakcja odbyła się i dlatego brak było podstaw do wystawienia korekty.Podatnik, skarżąc decyzje, argumentował, że obowiązek podatkowy nie powstał, gdyż nie doszło do fizycznego wydania towaru.
Przeniesienie własności nie jest jednoczesne z wydaniem nieruchomości. Skarżący podnosił, że organ błędnie interpretuje samo pojęcie „wydanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta