Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za darmo, ale z paragonem

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Jarosław Włoch

Firma, która daje osobie fizycznej w prezencie aparat fotograficzny lub telewizor musi udokumentować to w kasie fiskalnej. Jeśli wcześniej jej nie miała, to powinna zainstalować zanim przekaże towar

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców oferujących swoje produkty i usługi osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej jest wydawanie im przy sprzedaży różnego rodzaju gratisów.

W niektórych przypadkach takie nieodpłatne przekazania powinny być ewidencjonowane na kasie fiskalnej, tak jak każda normalna sprzedaż na rzecz osób fizycznych.

Nieodpłatne świadczenia

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym są zobowiązane prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Aby wyjaśnić kiedy powstanie taki obowiązek ewidencjonowania transakcji należy zatem zdefiniować pojęcie „sprzedaży”. Zgodnie z definicją ustawową przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Natomiast art. 7 ust. 2 ustawy o VAT mówi, że przez dostawą towarów jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament