Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są problemy z akcyzą od węgla i koksu

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Keler Michał Zwyrtek

Zmiany w ustawie akcyzowej dotyczące tzw. wyrobów węglowych spowodowały chaos na rynku. W nowej regulacji jest bowiem wiele luk i niejasności

Nakłada ona na przedsiębiorców obowiązek dopełnienia wielu formalnych wymogów, których istnienia podatnicy często nie są świadomi. Wątpliwości dotyczą też rozporządzeń wykonawczych, które zostały wydane tuż przed wejściem w życie zmian w ustawie.

Co to jest wyrób węglowy

Wątpliwości dotyczą nawet tak podstawowej kwestii, jak definicja wyrobu węglowego. Ich wyjaśnienie ma duże znaczenie, gdyż zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym obrót i zużycie wyrobów węglowych podlegają akcyzie. Literalna wykładnia przepisów wskazuje na to, że wyrobem węglowym jest tylko taki węgiel i koks, który jest przeznaczony do celów opałowych.

W innych przypadkach obrót i zużycie tych surowców w ogóle nie podlega regulacjom ustawy, przez co nie tylko nie rodzi obowiązku podatkowego, ale też pozwala uniknąć konieczności spełnienia szeregu obowiązków formalnych. Szkopuł w tym, że ustawodawca nie wyjaśnił, co należy rozumieć przez cele opałowe.

Węgiel często jest wykorzystywany jako surowiec poddawany szeregowi procesów, takich jak obróbka termiczna i mechaniczna, w których ciepło może być wyłącznie niezamierzonym produktem ubocznym. Wydaje się, że w takim wypadku nie można mówić o przeznaczeniu węgla do celów opałowych, jednak trudno przewidzieć, jakie stanowisko będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament