Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzina czerpała zyski, więc odpowie

16 lutego 2012 | Majątek w rodzinie | Agnieszka Smolarczyk
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Fotorzepa

Gdy zaległości podatkowe ma podatnik prowadzący firmę, jego bliscy nie mogą się czuć bezpiecznie. Zwłaszcza gdy w prowadzeniu rodzinnego biznesu pomagali i osiągali z niego korzyści

W takiej sytuacji może się okazać, że poniosą odpowiedzialność za ewentualne zaległości podatkowe. Aby jednak było to możliwe, muszą być spełnione warunki określone w art. 111 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem członek rodziny przedsiębiorcy odpowie całym swoim majątkiem solidarnie z nim za te zaległości, które wynikają z działalności gospodarczej i które powstały w okresie, w którym stale współdziałał z nim w jej wykonywaniu. Konieczne jest również, aby osiągał korzyści z działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę.

Jeśli fiskus nie wykaże choćby jednej z przesłanek odpowiedzialności wymienionej w art. 111, nie będzie mógł nią obciążyć członka rodziny podatnika.

Wydając zatem decyzję o odpowiedzialności, organ podatkowy powinien udowodnić, że członek rodziny stale współdziałał z podatnikiem przy wykonywaniu działalności gospodarczej, osiągał z tego korzyści majątkowe i zachodziły związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy tymi zjawiskami.

Konieczne będzie też ustalenie wysokości korzyści, jaką członek rodziny osiągał z majątku podatnika. A to w praktyce może się okazać najtrudniejsze, zwłaszcza gdy uzyskiwał korzyści inne niż w pieniądzu.

Dzieci, małżonek i konkubent...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament