Rodzina czerpała zyski, więc odpowie
Gdy zaległości podatkowe ma podatnik prowadzący firmę, jego bliscy nie mogą się czuć bezpiecznie. Zwłaszcza gdy w prowadzeniu rodzinnego biznesu pomagali i osiągali z niego korzyści
W takiej sytuacji może się okazać, że poniosą odpowiedzialność za ewentualne zaległości podatkowe. Aby jednak było to możliwe, muszą być spełnione warunki określone w art. 111 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem członek rodziny przedsiębiorcy odpowie całym swoim majątkiem solidarnie z nim za te zaległości, które wynikają z działalności gospodarczej i które powstały w okresie, w którym stale współdziałał z nim w jej wykonywaniu. Konieczne jest również, aby osiągał korzyści z działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę.
Jeśli fiskus nie wykaże choćby jednej z przesłanek odpowiedzialności wymienionej w art. 111, nie będzie mógł nią obciążyć członka rodziny podatnika.
Wydając zatem decyzję o odpowiedzialności, organ podatkowy powinien udowodnić, że członek rodziny stale współdziałał z podatnikiem przy wykonywaniu działalności gospodarczej, osiągał z tego korzyści majątkowe i zachodziły związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy tymi zjawiskami.
Konieczne będzie też ustalenie wysokości korzyści, jaką członek rodziny osiągał z majątku podatnika. A to w praktyce może się okazać najtrudniejsze, zwłaszcza gdy uzyskiwał korzyści inne niż w pieniądzu.
Dzieci, małżonek i konkubent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta