Dodatkowe koszty dla ubezpieczycieli
Oświadczenie złożone agentowi ubezpieczeniowemu w związku z zawartą umową traktowane jest tak jakby było złożone zakładowi ubezpieczeń
Weszły już w życie (11 lutego) zmiany w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, które w istotny sposób zmodyfikowały regulacje związane z zawieraniem i rozwiązywaniem obowiązkowych umów ubezpieczenia, w tym również z zasadą automatyzmu (zwaną także klauzulą prolongacyjną).
Tylko nowe polisy
Nie oznacza to jednak, iż od 11 lutego powszechnie obowiązują nowe regulacje. Przepisy przejściowe stanowią, że nowych przepisów nie można stosować do umów zawartych do 10 lutego 2012 r. oraz do postępowań prowadzonych przez ubezpieczycieli oraz UFG w związku z roszczeniami zgłoszonymi do 10 lutego 2012 r. Nowe przepisy dotyczą więc wyłącznie umów zawartych i roszczeń zgłoszonych od 11 lutego 2012 r.
Zapobieganie podwójnej umowie
Zgodnie z nowym stanem prawnym, w odniesieniu do umów ubezpieczenia zawartych od 11 lutego 2012 r., aby skutecznie zapobiec automatycznemu zawarciu nowej umowy z mocy ustawy i uniknąć ewentualnej sytuacji podwójnego ubezpieczenia, wystarczy nadać nie później niż na dzień przed upływem okresu 12 miesięcy oświadczenie o rezygnacji z kolejnej umowy listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta