Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowe koszty dla ubezpieczycieli

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Monika Adamowska

Oświadczenie złożone agentowi ubezpieczeniowemu w związku z zawartą umową traktowane jest tak jakby było złożone zakładowi ubezpieczeń

Weszły już w życie (11 lutego) zmiany w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym  i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, które w istotny sposób zmodyfikowały regulacje związane z zawieraniem i rozwiązywaniem obowiązkowych umów ubezpieczenia, w tym również z zasadą automatyzmu (zwaną także klauzulą prolongacyjną).

Tylko nowe  polisy

Nie oznacza to jednak, iż od 11 lutego  powszechnie  obowiązują nowe regulacje. Przepisy przejściowe stanowią, że nowych przepisów nie można stosować do umów  zawartych do 10 lutego 2012 r. oraz do postępowań prowadzonych przez ubezpieczycieli oraz UFG w związku z roszczeniami zgłoszonymi do 10 lutego 2012 r.  Nowe przepisy dotyczą więc wyłącznie umów zawartych i roszczeń zgłoszonych od 11 lutego 2012 r.

Zapobieganie podwójnej umowie

Zgodnie z nowym stanem prawnym, w odniesieniu do umów ubezpieczenia zawartych od 11 lutego 2012 r., aby skutecznie zapobiec automatycznemu zawarciu nowej umowy z mocy ustawy i uniknąć ewentualnej sytuacji podwójnego ubezpieczenia, wystarczy nadać nie później niż na dzień przed upływem okresu 12 miesięcy oświadczenie o rezygnacji z kolejnej umowy listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament