Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auto sprzedawane jest z polisą, ale można z niej zrezygnować

16 lutego 2012 | Moje Pieniądze | Regina Skibińska
Jeżeli sprzedajemy auto z polisą OC kupioną do 10 lutego, wówczas obowiązują stare przepisy
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Jeżeli sprzedajemy auto z polisą OC kupioną do 10 lutego, wówczas obowiązują stare przepisy

Zmiana przepisów | Osoba, która kupi samochód, może w dowolnym momencie wypowiedzieć OC. Ten, kto pozbywa się pojazdu, musi w ciągu 14 dni podać towarzystwu dane nowego właściciela

Zmieniły się przepisy dotyczące ubezpieczenia OC. Od 11 lutego 2012 r. kupujący samochód może w dowolnym momencie wypowiedzieć dotychczasową, otrzymaną razem z pojazdem, umowę ubezpieczenia OC. Do tego polisa OC nie wznowi się automatycznie na kolejny okres. Zasada ta odnosi się nie tylko do kupującego auto, ale także do osoby, która je dostała albo odziedziczyła.

Nowe przepisy będą stosowane przy umowach ubezpieczenia zawartych po 10 lutego. Liczy się więc data wystawienia polisy, a nie data nabycia samochodu. Osoba kupująca auto po 10 lutego wraz z polisą poprzedniego posiadacza skorzysta z przepisów znowelizowanej ustawy tylko wówczas, gdy sprzedawca samochodu zawarł ubezpieczenie po 10 lutego.

3 tys. zł to obecnie podstawowa kara za brak samochodowego OC

Prześledźmy to na przykładach. Jeżeli ktoś kupi samochód np. 20 lutego z polisą poprzedniego właściciela wystawioną np. 7 stycznia, to może wypowiedzieć umowę tylko w ciągu 30 dni od zakupu auta. Jeżeli tej umowy nie wypowie, a składka była opłacona w całości, wówczas zadziała tzw. klauzula prolongacyjna i umowa odnowi się automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Takie zasady obowiązywały do 11 lutego i dotyczą wszystkich ubezpieczeń OC wykupionych przed tą datą.

Inaczej będzie, jeśli ktoś zawrze umowę kupna auta 20 lutego, a poprzedni właściciel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament