Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierownik nie skorzysta z nadanych sobie praw

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Porozumienia zbiorowe zawierane przez związki zawodowe z pracodawcami to podstawa różnych przywilejów pracowniczych, ale nie dla menedżera firmy uczestniczącego w podpisaniu takiego paktu

Cechą charakterystyczną prawa pracy jest to, że jego źródłem mogą być zarówno ustawy, jak i porozumienia zbiorowe. Wynika to z art. 9 § 1 k.p.

Aby jednak zaliczyć porozumienie zbiorowe określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy do źródeł prawa pracy, ustawa musi przewidywać możliwość zawarcia takiego paktu. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 września 1999 r. (I PKN 243/99).

Nie dla każdego

Przywileje pracownicze przyznawane w takich porozumieniach nie przysługują jednak pracownikom na kierowniczych stanowiskach, którzy brali udział w ich zawieraniu. Jeśli więc pracownik reprezentował pracodawcę przy przyjęciu paktu zbiorowego (np. jako członek zarządu spółki), nie może następnie skorzystać z przewidzianych tam dla niego szczególnych praw.

Tak wypowiadał się SN w wyroku z 26 kwietnia 2011 r. (I PK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament