Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy wojskowe będą miały więcej pracy

16 lutego 2012 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Temida | Sędziowie wojskowi będą orzekali nie tylko w sprawach żołnierzy, ale także cywilów. W czasie np. wojny pierwszeństwo dostaną sprawy wojskowe

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, chce zreformować sądownictwo wojskowe. W resorcie rozpoczęły się właśnie prace nad założeniami do noweli prawa o ustroju sądów wojskowych.

Pierwotnie mówiło się nawet o ich likwidacji, ale ta wymagałaby zmiany konstytucji. Ostatecznie sądy wojskowe pozostaną, ale Ministerstwo Sprawiedliwości chce je lepiej wykorzystać. Myśli o ich podwójnej roli.

Sprawiedliwość na czas pokoju

Wyłącznie sprawami związanymi z funkcjonowaniem armii zajmą się  tylko w sytuacjach nadzwyczajnych – np. na misjach wojskowych czy w czasie wojny. W pozostałym czasie wspomogą sądy powszechne. W sytuacjach nadzwyczajnych pierwszeństwo będą jednak miały sprawy wojskowe.

Zmiany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament