Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie przenieść pieniądze

16 lutego 2012 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra
Opłaca się zakładać lokaty na rok
źródło: Rzeczpospolita
Opłaca się zakładać lokaty na rok

Koniec lokat antypodatkowych | Dzienna kapitalizacja odsetek już za półtora miesiąca przestanie chronić przed fiskusem. Oszczędzający zarobią mniej, ale też będzie im łatwiej porównywać oferty depozytowe różnych banków

Od kwietnia zmienią się zasady zaokrąglania podatku od odsetek z lokat bankowych. W wyniku tego dzienna kapitalizacja przestanie być sposobem ochrony przed fiskusem. Część banków już zrezygnowała z takiego sposobu naliczania odsetek, inne mogą to zrobić w każdej chwili.

Posiadacze antypodatkowych rachunków i lokat powinni więc śledzić informacje pojawiające się na stronach internetowych banków. Jeżeli produkt z dzienną kapitalizacją pozostanie w ofercie do końca marca, nie ma powodu, by z niego rezygnować przed tą datą (o ile oczywiście oprocentowanie jest atrakcyjne). Jeśli zniknie wcześniej, warto się zastanowić, w jaki sposób zagospodarować oszczędności, by wciąż przynosiły godziwy zysk.

Likwidacja depozytów pozwalających uniknąć płacenia podatku Belki z jednej strony pogorszy warunki oszczędzania, z drugiej zaś ułatwi porównywanie ofert. Dziś zapis „5 proc." w cenniku banku może oznaczać stawkę brutto (odsetki podlegające opodatkowaniu) albo stawkę netto (odsetki, jakie realnie otrzymuje posiadacz lokaty). Gdy podatek trzeba będzie zapłacić nawet od kilku czy kilkunastu groszy odsetek, ten problem zniknie, chyba że banki przypomną sobie o polisolokatach. Ten zapomniany nieco...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament