Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższe składki = niższa emerytura

16 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Naliczanie danin za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym od podstawy ustalonej jak do zasiłku zaniża oszczędności na starość. W przyszłości zmniejszy więc wysokość świadczenia emerytalnego

Przepisy dotyczące zasad ustalania składek na ubezpieczenia osób korzystających z urlopu wychowawczego tylko z pozoru są proste i zrozumiałe. Co do zasady podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest tu równowartość 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Rozliczając w lutym składki za styczeń 2012 r., płatnicy musieli więc naliczyć je maksymalnie od podstawy wymiaru wynoszącej 2049,60 zł (60 proc. z 3416 zł).

Trzeba jednak pamiętać o istniejącym ograniczeniu – podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych za czas urlopu wychowawczego nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie tego urlopu.

Oznacza to, że aby ustalić prawidłową kwotę podstawy wymiaru składek dla osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, należy porównać:

- kwotę graniczną odpowiadającą 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału oraz

- kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu.

Jeżeli wyższe okaże się faktyczne średnie wynagrodzenie pracownika, składki emerytalną i rentową płatnik nalicza od kwoty 60 proc. przeciętnego miesięcznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9159

Wydanie: 9159

Spis treści
Zamów abonament