Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giętkie wnętrza

29 listopada 2004 | Promocyjny | EZ
źródło: Nieznane

Płyty gipsowo-kartonowe - aby ściany były gładkie i równe

Giętkie wnętrza

Płyty gipsowo-kartonowe nadają się szczególnie do wykonywania poszycia stropów, przy zabudowie poddaszy oraz do modernizacji starych domów FOT. ANDRZEJ WIKTOR Płyty gipsowo-kartonowe są w Polsce bardzo popularne. W początkowych latach ich wykorzystania na naszym rynku - w okresie od 1994 do 1997 r. - sprzedaż rosła w rekordowym tempie o ponad 50 proc. rocznie. Obecnie osiągnęliśmy już poziom zużycia tego bardzo przydatnego w budownictwie produktu, typowy dla krajów rozwiniętych gospodarczo - od 2,5 do 3 mkw. na jednego mieszkańca rocznie.

Trzeba pamiętać, że ściana działowa zbudowana z płyty gipsowo-kartonowej, nawet tej o podwyższonej twardości, nie jest tak stabilna, jak ściana wykonana z materiałów tradycyjnych, cegły lub betonu. Dlatego do jej wykończenia należy używać materiałów o zwiększonej elastyczności. I tak na przykład do przyklejania glazury konieczny jest specjalny klej, a do spoinowania płytek ceramicznych trzeba używać zaprawy uelastycznionej emulsją elastyczną. Producenci płyt mają często w swojej ofercie takie właśnie preparaty, które ułatwiają pracę ekipom montażowym. Jeśli ktoś pokusi się o samodzielny montaż płyt gipsowo-kartonowych, musi zapoznać się dokładnie z ich oznakowaniem. Warto wiedzieć, że zwykłe płyty mają kolor szary z niebieskim nadrukiem, płyty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament