Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gwiazda nowości przybladła

29 listopada 2004 | Raporty | TŚ

Teleinformatyka w Polsce

Telefonia komórkowa trzeciej generacji Maleje dystans między usługami świadczonymi przez technologie tradycyjne i nowoczesne

Gwiazda nowości przybladła

Większość nowych usług, które miały być domeną telefonii komórkowej trzeciej generacji, jest już dostępna w telefonach działających w technologii GSM. Prawdopodobnie głównymi praktycznymi zaletami UMTS będą szybkość transmisji danych oraz możliwość równoległego prowadzenia rozmowy i przesyłania danych.

Gdy pięć lat temu w Europie zaczynały się przetargi na częstotliwości umożliwiające świadczenie usług telefonii komórkowej trzeciej generacji, zwykły telefon komórkowy działający w technologii UMTS potrafił stosunkowo niewiele. Można było z niego rozmawiać, przesyłać SMS i powoli wędrować po komórkowej protezie Internetu znanej jako WAP. Dlatego możliwości telefonii 3G wyglądały wówczas imponująco: przesyłanie obrazów, a także zdjęć i filmów, oglądanie telewizji na żywo, dostęp do Internetu, wideorozmowy, przesyłanie danych z prędkością do 2 MB/s.

Prawie wszystko już jest

Przez ostatnie pięć lat wiele z tych zalet UMTS stało się dostępnych także dla użytkowników telefonów GSM. Współczesny telefon komórkowy z reguły umożliwia transmisję danych w technologii GPRS (prędkość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament