Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok przyspieszenia

29 listopada 2004 | Rzecz o... | kż
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rynek 210 sieci oraz prawie 14 tysięcy placówek handlowych i usługowych

Rok przyspieszenia

Wartość inwestycji franchisingowych (franczyzowych) od 1989 roku sięgnęła już 4,5 mld zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy powstała rekordowa liczba nowych systemów, bo aż 39. Franchising to dobry sposób na szybką ekspansję na rynku przy ograniczeniu kosztów własnych. Dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają tę formę tworzenia sieci handlowych i usługowych. Polega ona na tym, że firmy udostępniają przedsiębiorcy prawa do swojej marki oraz know-how w zamian za stałe opłaty czy prowizję od obrotów. Franchisobiorca zobowiązuje się przy tym do przestrzegania warunków zapisanych w umowie, dotyczących sposobu prowadzenia placówki.

Więcej krajowych sieci

Według danych Profit System (firma doradcza w sprawach franchisingu), na polskim rynku liczba jednostek franchisingowych wzrosła w stosunku do 2003 roku o 14, 4 proc. i sięgnęła 13 675 jednostek. Natomiast liczba sieci powiększyła się ze 171 do 210. Po raz pierwszy system franchisingowy pojawił się w Polsce w 1989 roku. Był to sklep kosmetyczny francuskiej firmy Yves Rocher. Dwa lata później na zasadach franchisingu swoją sieć zaczął rozwijać McDonald's i Adidas. W 2000 r. było już 98 systemów, a po 4 latach ta liczba ponad dwukrotnie wzrosła. Do 2002 roku przeważały sieci zagraniczne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament