Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Licencja na biznes

29 listopada 2004 | Rzecz o... | MB

System Koszty, umowy, podatki, przepisy

Licencja na biznes

Licencja obejmuje pakiet praw własności przemysłowej i intelektualnej - znaki towarowe, nazwy handlowe, szyldy sklepowe, wzory użytkowe i zdobnicze, prawa autorskie, know-how, patenty, reguły postępowania, wiedzę techniczną. Obejmuje także podręcznik operacyjny, opisujący zasady prowadzenia działalności przez biorcę w ramach systemu oraz usługi świadczone na jego rzecz. Można tu wymienić szkolenie i bieżące wsparcie, pomoc handlowo-techniczną, działania reklamowe, public relations, kwestie związane z zaopatrzeniem i obsługą administracyjno-finansową sieci.

Koszty

Na koszty systemu wpływają opłaty za korzystanie z licencji. Trzeba też pamiętać, że kto chce przyłączyć się do sieci, musi dysponować kapitałem na zakup lub wynajem lokalu oraz wyposażenia. Wielkość wymaganego początkowego kapitału własnego na polskim rynku waha się w granicach od kilkunastu do kilkuset tysięcy USD.

- Opłata wstępna (an initial franchise fee)

Uiszczana jest jednorazowo w wysokości od 10 tys. do 30 tys. USD, a czasem nawet powyżej 100 tys. USD przy dochodowej koncepcji działalności gospodarczej lub rozległym terytorium objętym koncesją przyznaną biorcy. Jej wysokość zależy też od charakteru i zakresu usług oferowanych przez dawcę, rozmiaru własnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament