Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jawność przeciw korupcji

29 listopada 2004 | Prawo | DF

Rozważania rzecznika praw obywatelskich Z profesorem Andrzejem Zollem rozmawia Danuta Frey

Jawność przeciw korupcji

Rz: Co nam się w III RP udało, a co nie ?

ANDRZEJ ZOLL:Udało się na przykład stworzyć bezpieczny system wyborczy. Dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawa podstawowe znaczenie ma to, czy można zmienić w drodze demokratycznej ekipę rządzącą. Polska jest klasycznym przykładem, że jest to możliwe, skoro co wybory, to tę ekipę zmieniamy. I właściwie od samego początku, od 1989 r., a ściślej od pierwszych wyborów prezydenckich w 1990 r., nikt nie kwestionuje wiarygodności tego, co podaje Państwowa Komisja Wyborcza. Ale wiele rzeczy nam się nie udało i popełniliśmy drastyczne błędy. Choćby w sprawie rozliczenia się z poprzednim aparatem w taki sposób, by nie dopuścić do wzajemnego przenikania się polityki i biznesu, ze służbami specjalnymi w tle. Jest to bardzo ryzykowne i niebezpieczne, ponieważ groziło, i nie wiem, czy nadal nie grozi, uzależnieniem energetycznym i paliwowym od Rosji.

Ale okoliczności te wyszły w pełni na jaw dopiero podczas dochodzeń komisji badającej sprawę Orlenu.

Jest niewątpliwie jej zasługą, że właściwie po raz pierwszy mówi się o tym tak otwarcie. Mimo to mam jednak sporo uwag prawnych do jej działalności. Nie do końca jest np. sprecyzowana procedura postępowania. Również i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament