Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mimo wszystko optymizm

29 listopada 2004 | Ekonomia | PG
źródło: Nieznane

Sondaż "Rzeczpospolitej" Listopadowe pogorszenie nastrojów konsumentów może mieć charakter przejściowy

Mimo wszystko optymizm

Nastroje konsumentów pogorszyły się w listopadzie. Ale jednocześnie zmalały oczekiwania inflacyjne, obawy przed bezrobociem nadal są relatywnie niskie, a plany zakupów dóbr trwałego użytku pojawiają się nieco częściej niż poprzednio. Spadek obliczanego przez Ipsos Wskaźnika Optymizmu Konsumentów z 89 do 85 punktów wynika w głównej mierze z gorszych ocen klimatu gospodarczego.

Poprzednie miesiące dawały nadzieję na szybką, stabilną poprawę nastrojów konsumenckich w najbliższych miesiącach. Ich listopadowe pogorszenie stanowi zatem istotny sygnał ostrzegawczy, zwłaszcza że w tym okresie optymizm z reguły rośnie.

Warto jednak zauważyć, że nastroje są wprawdzie gorsze niż w październiku czy we wrześniu, ale wyraźnie lepsze niż w ostatnich latach. Nie można zatem mówić o załamaniu korzystnej tendencji, ale najwyżej o jej spowolnieniu. Można przy tym sądzić, że ta zmiana nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament