Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek nie tylko jednej firmy

29 listopada 2004 | Raporty | ZZ

Teleinformatyka w Polsce

Informatyka w sektorze ubezpieczeń Wydatki mniejsze niż w bankach, ale będą rosnąć

Rynek nie tylko jednej firmy

W świecie na rozwiązania informatyczne w sektorze firm ubezpieczeniowych wydaje się więcej niż na informatykę w bankach. W Polsce jeszcze nie, ale jest to perspektywiczny rynek i firmy, które mogą oferować produkty dla ubezpieczycieli, zaczęły mu poświęcać więcej uwagi. Tym bardziej że to rynek szacowany obecnie na 1 mld zł rocznie.

Informatyka w ubezpieczeniach w kraju nieodłącznie kojarzona jest z dwoma wielkimi instytucjami ZUS i PZU oraz z "firmą, która je informatyzuje", czyli Prokomem. W rzeczywistości zarówno na budowie, jak i serwisie największego w Polsce systemu informatycznego, który obsługuje ZUS, zarabia nie tylko Prokom - ale również wiele innych zarówno krajowych, jak i światowych firm w tym IBM, HP, Siemens.

Przy budowie systemu informatycznego dla ZUS na Prokom przypadło 620 mln zł, czyli mniej niż połowa budżetu, zaś inne wspomniane firmy zarobiły łącznie ponad 720 mln zł, dostarczając komputery, system operacyjny, rozwiązania bezpieczeństwa i sieć. Podobnie jest z wpływami z utrzymania i serwisu - na Prokom przypada ok. 140 mln zł rocznie, na inne firmy 102 mln zł.

Rozwiązania polskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament