Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do kogo po odszkodowanie

29 listopada 2004 | Prawo | IL

Reprywatyzacja Sprzedane mieszkania w cudzym domu

Do kogo po odszkodowanie

Co ma zrobić obywatel pokrzywdzony bezprawnymi decyzjami władzy, jeśli nie jest jasne, do kogo zwrócić się o odszkodowanie? W takiej sytuacji byli domagający się rekompensaty za tzw. grunty warszawskie. W uchwale z 16 listopada 2004 r. Sąd Najwyższy wyjaśnił, że należy się ona od gminy.

Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne powstałe na tle sprawy Barbary G., spadkobierczyni małżonków Eugenii i Celestyna G. Należała do nich duża kamienica na ul. Grochowskiej. Małżonkowie G. utracili ją w wyniku tzw. dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r. Dał on jednocześnie byłym właścicielom prawo do ubiegania się o przyznanie własności czasowej nieruchomości będącej uprzednio ich własnością (własność czasowa przekształciła się potem w użytkowanie wieczyste). Wniosek taki złożyli również małżonkowie G. Ówczesne Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy wydało w 1951 r. orzeczenie odmowne. Budynek przeszedł na własność państwa.

Kamienica odzyskana

Na wniosek spadkobierczyni prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w 1998 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament