Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Standardy nie tylko dla księgowych

29 listopada 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | PR
źródło: Nieznane

Dobra Firma Vademecum

Rozmowa z Mirosławem Szmigielskim, dyrektorem w dziale Audytu i Usług Doradczych PricewaterhouseCoopers

Standardy nie tylko dla księgowych

  • Rz: Wśród zmian w ustawie o rachunkowości , wchodzących w życie 1 stycznia 2005 r., najważniejszy wydaje się obowiązek stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości przez banki i spółki giełdowe. Ale firmy te nie powinny chyba czekać do przyszłego roku?

    Sprawa sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (zwanych kiedyś międzynarodowymi standardami rachunkowości) przez spółki publiczne została uregulowana na szczeblu Unii Europejskiej już w lipcu 2002 roku. Wskazani przez pana adresaci (z wyjątkiem może banków) tych norm dostali zatem ponad dwa lata na podjęcie działań przygotowawczych. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przepisy te zaczęły dotyczyć także polskich podmiotów, co potwierdza nowelizacja ustawy o rachunkowości. Ustawodawca poszedł jeszcze o krok dalej. Dał możliwość sporządzania zarówno jednostkowych, jak i skonsolidowanych sprawozdań finansowych także innym spółkom. Chodzi tu zarówno o spółki zależne od spółek stosujących MSR, jak też przygotowujące się do wejścia na giełdę. Także jednostkowe sprawozdania

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament