Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ścieżka szybkiego rozwoju

29 listopada 2004 | Rzecz o... | SW
źródło: Nieznane

Sieci Polacy dostrzegli korzyści z systemów franczyzowych

Ścieżka szybkiego rozwoju

Grzegorz Chmielarski - prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców

Jeszcze do 2002 roku na polskim rynku franchisingowym przeważały sieci zagraniczne. Obecnie franczyzodawcy krajowi stanowią ponad 60 proc. ogółu. Niektórzy z nich mają placówki za granicą.

Za pierwszą polską placówkę franchisingową uznaje się cukiernię pod szyldem A. Blikle, otwartą w 1992 r. w Łodzi. Jak wspomina współwłaściciel warszawskiej firmy Łukasz Blikle, przez pierwszy rok był to punkt sprzedaży. Przedsiębiorca kupował ciastka Bliklego w Warszawie i woził do Łodzi, sprzedając je tam z 50-proc. marżą. To skłoniło właścicieli znanej marki do podpisania z łodzianinem umowy, która pozwoliła mu otworzyć własny sklep firmowany ich nazwiskiem. Dzisiaj na zasadzie franchisingu działa 7 ciastkarni zlokalizowanych poza Warszawą. W stolicy firma A. Blikle rozwija sieć własnych ciastkarni - ma ich już 8 oraz dwie kawiarnie. Przedsiębiorca, który chce wejść do sieci, musi wnieść opłatę w wysokości 22 tys. zł, która stanowi równowartość 10 tys. pączków, oraz zaadaptować lokal według ściśle określonego wzoru, co kosztuje od 250 do 300 tys. zł. Wszystkie sklepy A. Blikle muszą zaopatrywać się w warszawskiej centrali. - Jest to podyktowane koniecznością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament