Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze nie przełom, ale już zmiany

29 listopada 2004 | Raporty | ZZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Teleinformatyka w Polsce

Na komputery wydajemy ponad 6,5 miliarda złotych rocznie

Jeszcze nie przełom, ale już zmiany

Na sprzęt komputerowy w Polsce wydaje się rocznie ok. 6,5 mld zł, czyli mniej niż na oprogramowanie i usługi informatyczne. Świadczy to o dojrzewaniu rynku, ale komputery to jedna z podstaw informatyzacji i przeznaczana jest na nie nadal prawie co druga złotówka inwestowana w informatykę.

Trzy kwartały obecnego roku wskazują, że rynek komputerów w Polsce rośnie w tempie kilkunastu procent. Jest to dynamika nieco lepsza niż ubiegłoroczna, gdy do odbiorców trafiło prawie 1,2 mln komputerów. Sprzedano ich o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej, a pod względem wartości sprzedaży - według polskiego oddziału międzynarodowej firmy badawczej IDC - rynek powiększył się o 9,8 proc. Sprzedaż rośnie, ale udział sprzętu w całym rynku informatycznym maleje - w ubiegłym roku spadł poniżej 50 proc. Firmy i instytucje już się nie komputeryzują, lecz wprowadzają rozwiązania informatyczne.

Markowe bardziej popularne

Zdecydowanego przełomu, który by można wiązać z przystąpieniem Polski do UE i funduszami unijnymi, jeszcze w tym roku na rynku komputerowym nie widać. Pojawiają jednak dość wyraźne oznaki, że następują na nim zmiany. Po pierwszym półroczu okazało się - według ocen międzynarodowej firmy analitycznej Gartner...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3393

Spis treści
Zamów abonament