Jak od 1 stycznia zatrudniać samorządowców
Odpowiada Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Od 1 stycznia 2009 r. nie będzie już urzędników mianowanych. Co to oznacza dla osób, które są nimi teraz. Czy ich akty mianowania przekształcą się automatycznie w bezterminowe umowy o pracę?
Nie Nowa ustawa o pracownikach samorządowych (dalej ustawa) zacznie obowiązywać 1 stycznia 2009 r. Z tą datą żaden nowy urzędnik nie dostanie aktu mianowania. Natomiast osoby mające ten dokument zachowają status urzędników mianowanych do końca 2011 r. Dopiero 1 stycznia 2012 r. ich stosunki pracy przekształcą się w bezterminowe umowy o pracę.
Czy pracownikiem jednostki samorządowej może być cudzoziemiec?
Tak Kierownik jednostki samorządowej może ogłosić nabór na wolne stanowiska, na których nie jest wymagane obywatelstwo polskie. Taką ofertę pracy należy kierować do obywateli Unii Europejskiej oraz innych krajów, z którymi Polska podpisała umowy międzynarodowe. Kandydat musi się wykazać znajomością języka polskiego i nie może piastować funkcji związanych z bezpośrednim udziałem w wykonywaniu władzy publicznej oraz takich, które mają na celu ochronę generalnych interesów państwa. Może być zatem kierownikiem biura administracyjnego, które zajmuje się sprawami organizacyjnymi czy logistycznymi, ale nie może piastować stanowiska, z którym wiąże się bezpośredni dostęp do tajnych informacji państwowych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta