Gdy pracownik naruszy poufne informacje
Przepisy zobowiązują podwładnego do zachowania lojalności wobec pracodawcy. Dotyczy to m.in. dochowania tajemnicy przedsiębiorstwa. I to zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po jego zakończeniu
Można zaryzykować stwierdzenie, że każdemu szefowi zależy na takim pracowniku, który nikomu nie zdradzi tajemnic firmy. Nawet wtedy, gdy przejdzie do konkurencji. Jednocześnie przyszły pracodawca, zatrudniając osobę z rywalizującego z nim przedsiębiorstwa, ma na uwadze, że dzięki temu może zyskać pewne interesującego go dane objęte niejawnymi klauzulami. Praktyka pokazuje, że takie informacje są nie raz przekazywane. Czy słusznie? Jakie są zatem granice lojalności pracownika? Takie pytania często zadają pracodawcy.
Zakazana rywalizacja
Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Tak wynika z art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (ustawa).
Zgodnie z doktryną tajemnicą przedsiębiorstwa są również informacje finansowe, ale także informacje handlowe, o wielkości sprzedaży, produkcji, dostawcach, strategicznych odbiorcach, źródłach zaopatrzenia i zbytu, dotyczące planów organizacyjnych przedsiębiorstwa, metod organizacji pracy. Tajemnicą objęte są tylko takie dane, które są znane jedynie poszczególnym osobom lub określonej grupie osób. Obszar ten nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta