Azyl na lokacie
Rozczarowani funduszami Polacy docenili bezpieczeństwo inwestycji. A to właśnie mogą im zaoferować depozyty. I na dobrą sprawę niewiele więcej.
Polacy zgromadzili na lokatach bankowych łącznie około 300 mld zł z ponad 670 mld zł całkowitej kwoty swoich oszczędności (uwzględniając OFE) – wynika z danych Analiz Online. Tymczasem fundusze inwestycyjne w okresie swojej największej świetności nie dysponowały nawet połową kwoty ulokowanej w depozytach. Bessa giełdowa, kryzys finansowy, podwyżki stóp procentowych, masowa ucieczka od inwestycji obarczonych ryzykiem, a do tego skuteczna reklama banków – to wszystko sprawiło, że dysproporcja między lokatami a innymi rodzajami lokowania pieniędzy jest gigantyczna.
Trudno tu jednak mówić o prawdziwym inwestowaniu. – Lokaty to idealna odpowiedź na obecne, niespokojne czasy. Wiadomo z góry, o ile powiększy się nasze konto. Trzymanie pieniędzy na lokacie jest o wiele bardziej efektywne, niż ich ukrywanie w domowych zakamarkach. Oprocentowanie, choć niskie, chroni nasze pieniądze przed skutkami inflacji i pozwala uniknąć nadmiernego ryzyka inwestycyjnego. Taki właśnie jest główny sens posiadania pieniędzy na lokatach bankowych. Chodzi przede wszystkim o ochronę kapitału – wyjaśnia Marek Knitter, analityk portalu finansowego Money.pl.
Reklamowa batalia
W tym roku banki przypuściły istny reklamowy szturm na klientów szukających spokojnej przystani dla swoich pieniędzy. Na początku bieżącego roku zaskakujące dla konkurencji uderzenie wykonał bank PKO BP. Oferta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta