Zajmujący się dziećmi w domu raczej nie straci posady
Trudno nam przyjdzie rozstać się z osobą, która dorabia u nas na cząstce etatu w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub po rezygnacji w tym celu z wychowawczego
Przede wszystkim nowela zainteresowała się podwładnymi, którzy nie zdecydowali się na urlop wychowawczy, lecz przeszli np. na pół etatu. Dziś też mają taką możliwość, ale w trakcie łączenia pracy z opieką nie podlegają żadnej ochronie. I to się właśnie zmieni. Osłonę zyskają też kontynuujący niepełnowymiarowe zatrudnienie w macierzystym zakładzie na dodatkowych urlopach macierzyńskich.
Na dodatkowym macierzyńskim
Pracownica może łączyć dodatkowy urlop macierzyński z pracą maksymalnie na pół etatu. Urlopu dodatkowego udzielamy wówczas na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy nastąpi na jej wniosek złożony najpóźniej na siedem dni przed rozpoczęciem pracy. We wniosku wskazuje ona wymiar nie wyższy od pół etatu.
Szef musi uwzględnić wniosek. W tym czasie korzysta ona z gwarancji trwałości zatrudnienia określonej w art. 177 kodeksu pracy. Mamy zatem zakaz wręczenia jej wymówienia lub rozwiązania umowy w inny sposób. Rozstać się z nią wolno za wymówieniem wyłącznie z powodu ogłoszenia naszej upadłości lub likwidacji, ustalając wcześniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta