Przedsiębiorcze matki nie zapłacą na ubezpieczenia
Kobieta na zasiłku macierzyńskim nie będzie musiała odprowadzać składek emerytalnych i rentowych, jeśli dorabia na zleceniu lub prowadzi własną firmę.
Tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych i prawie bankowym przygotowanym w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Propozycje z pewnością ucieszą młode kobiety, które pracują na etacie i dorabiają, np. prowadząc działalność gospodarczą, zawierając zlecenia, umowy agencyjne lub o pracę nakładczą.
Dziś w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (należnego z ubezpieczenia pracowniczego) muszą opłacać obowiązkowo składki emerytalne i rentowe, jeśli dorobią choćby na jednym zleceniu, nie zawieszą prowadzonej działalności itd. To nie tylko dodatkowe obciążenie dla ich kiesy. Gdy np. zlecenie opiewa na niewielką kwotę, to odprowadzenie składek od niego, a nie z zasiłku, ma niekorzystny wpływ na wysokość przyszłej emerytury. Rozwiązanie takie dyskryminuje więc osoby aktywne.
Sfinansuje państwo
Obowiązek płacenia składki do ZUS z dodatkowego źródła dochodów zostanie zniesiony. W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorczym matkom – tak jak i niedorabiającym – składki z tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta