Radca prawny na zleceniu nie musi być podatnikiem VAT
Nie zawsze świadczenie usług prawnych na umowę-zlecenie będzie uznawane za prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej. Wykonujący je nie zawsze zatem będzie podatnikiem VAT
Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 listopada 2008 r. (ILPP2/443-737/08-4/ISN). Podatniczka na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia) świadczy usługi prawne osobiście w siedzibie zleceniodawcy, w określonych dniach i w określonym czasie, przy wykorzystaniu materiałów i sprzętu oraz pomocy zapewnionej przez zleceniodawcę. Jako zleceniobiorca jest podporządkowana w zakresie warunków wykonywania zleconych czynności. Nie ponosi z tytułu świadczonych usług odpowiedzialności wobec osób trzecich. Zawsze ponosi ją zlecający. Podatniczka otrzymuje wynagrodzenie miesięcznie w stałej kwocie, płatne w terminie wskazanym w umowie.
W tej sytuacji zdaniem izby skarbowej uzyskiwane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta