Służba w Wehrmachcie nie wyklucza polskości
Wyrok potwierdzający obywatelstwo polskie dla Ulricha von Krockow może mieć kapitalne znaczenie dla osób, które utraciły je po II wojnie światowej.
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego może otworzyć drogę do żądania zwrotu utraconych majątków. Chodzi o byłych obywateli polskich zamieszkałych na terenach wcielonych podczas II wojny do hitlerowskiej III Rzeszy. Nadawano im wtedy obywatelstwo niemieckie, a w konsekwencji powoływano do armii i organizacji paramilitarnych. Po wojnie wysiedlano ich za to do Niemiec i tracili polskie obywatelstwo. Wielu już je odzyskało, ale wnioski nadal napływają.
NSA stwierdził, że o utracie obywatelstwa polskiego nie mogło decydować ani samo zgłoszenie podczas wojny przynależności do narodowości niemieckiej, ani służba w armii niemieckiej. Zgodnie z przepisami dekretów i ustaw wydawanych w latach 1945 – 1950 należało indywidualnie ustalać, w jakich okolicznościach to nastąpiło.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta