Kto zapłaci za kradzież w firmie
Co do zasady to szef odpowiada za bezpieczeństwo przedmiotów pozostawionych przez pracownika w miejscu pracy. Inaczej może być, gdy podwładny pozostawia rzeczy niezwiązane z pracą lub wartościowe bądź sam przyczyni się do powstałej szkody
Kodeks pracy nie przewiduje wprost obowiązku pracodawcy przechowania i opieki nad rzeczami pracownika wniesionymi do zakładu pracy. Obowiązek ten jest w literaturze przedmiotu powszechnie wywodzony z treści art. 15 i art. 94 pkt 4 kodeksu pracy (k.p.), regulujących obowiązek zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Odpowiedzi dostarcza również orzecznictwo, formułując tezę, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca przyjmuje na siebie zobowiązanie zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy, w których mieści się również obowiązek przechowania i opieki nad rzeczami pracownika wniesionymi na teren zakładu pracy w związku z pracą. Nie rozwiewa to jednak wątpliwości co do kolejnego kluczowego pytania, a mianowicie: jak daleko sięga obowiązek przechowania i opieki nad rzeczami pracownika.
Obowiązek ten przejawia się w konieczności zapewnienia mu bezpiecznego miejsca przechowania rzeczy lub środków do ich zabezpieczenia.
Jak wskazał Sąd Najwyższy m.in. w wyrokach z dnia 17 października 1977 r. (I PR 89/77) i z 7 czerwca 1972 r. (I PR 114/72), jeżeli zakład pracy wydziela...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta