Także zatrudnieni w transporcie drogowym oraz pielęgniarki mogą pracować raz dłużej, raz krócej
Z dobrodziejstwa równoważnego systemu skorzystają także zatrudnieni w transporcie oraz służbie zdrowia
System równoważny można stosować zarówno przy przewozie w transporcie drogowym, jak i wykonywanym na potrzeby własne (art. 15 ustawy o czasie pracy kierowców). W pierwszym wypadku, czyli gdy podróż odbywa się po drogach publicznych i ma na celu zarobkowy przewóz osób lub rzeczy, dobowy czas pracy nie może przekroczyć dziesięciu godzin. Natomiast gdy jest to przewóz na potrzeby własne, a więc transport ma charakter niezarobkowy, dobową pracę wolno wydłużyć maksymalnie do 12 godzin. Należy jednak pamiętać, że kierowca może przepracować w jednym tygodniu maksymalnie 60 godzin, czyli jeśli pracodawca zaplanuje pracę w takim wymiarze, nie będzie już mógł polecić godzin nadliczbowych.
Korzystnie w transporcie
Równoważny czas pracy jest systemem korzystnym dla firm trudniących się przewozami towarowymi. Pozwala im bowiem elastycznie rozplanować czas pracy w poszczególnych dniach. Chętnie stosują go też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta