Moja „Solidarność”
Z południa na północ przemknął przez Polskę Ekspres Solidarności, w którym pierwszy tydzień grudnia spędziło 200 młodych ludzi z 44 krajów świata, m.in. z Białorusi, Albanii, Gruzji, Azerbejdżanu, Libanu, Izraela, Meksyku, Wenezueli.
Specjalny pociąg – z przystankami w miastach o znaczącym wkładzie w dzieło „Solidarności”: Krakowie, Warszawie i Gdańsku – miał na celu uczczenie 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Wraz z nim na gdańskie spotkanie z niecodziennymi podróżnymi przybyli i inni podobnie uhonorowani: przywódca Tybetańczyków Dalajlama, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk i irańska prawniczka Shirn Ebadi oraz argentyński architekt i rzeźbiarz Adolfo Maria Perez Esquivel
Niemniej ekscytujące rozmowy pasażerowie Ekspresu odbyli z legendarnymi przywódcami robotniczego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 r., który zapoczątkował powstanie „Solidarności”. Ów masowy ruch – liczący 10 milionów członków – sublimował w sobie także dążenia niepodległościowe, co przez kolejną dekadę zaczęło owocować stopniowym wyzwalaniem się Polski, a wkrótce pozostałych państw środkowo-wschodniej Europy, spod narzuconej siłą sowieckiej kurateli.
Projekt podróży śladami najnowszej historii skierowany do młodych ludzi zainteresowanych problematyką ochrony praw człowieka, kwestiami społecznymi i polityką przygotowało Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Kierowana przez Macieja Ziębę OP instytucja dba o to, żeby idee robotniczego zrywu przeciw monopolizującej każdy skrawek życia swych obywateli komunistycznej władzy PRL, nie były jedynie czczymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta