Fikcyjna przyczyna redukcji często zaprowadza pracodawcę do sądu
Nie myl redukcji etatów z likwidacją stanowiska. To pierwsze obejmuje zmniejszenie ogólnego stanu załogi, a drugie polega na całkowitej eliminacji konkretnego miejsca pracy w firmie
Uwzględniając przy wypowiadaniu umów o pracę te przyczyny, pracodawcy muszą je uzasadnić. Pamiętać też warto o zasadach, które wynikają głów-nie z orzecznictwa sądów i praktyki.
Likwidacja stanowiska a redukcja etatów
Do likwidacji stanowiska dochodzi, gdy usuwa się je ze struktur zakładu. Najlepiej, gdy wynika to z formalnego dokumentu, np. uchwały zarządu o zmianach organizacyjnych w spółce lub uchwały spółki matki o zmianach we wszystkich spółkach regionu należących do grupy kapitałowej. W razie sporu szef powinien udowodnić, że przyczyna zwolnienia była prawdziwa i że doszło do faktycznej likwidacji stanowiska.
Warto pamiętać, że likwidacji nie ma, gdy zmienia się jedynie nazwę stanowiska, a przypisane do niego funkcje pozostają takie same. Przykładowo stanowisko kierownika sprzedaży na Polskę i Europę zastąpiono stanowiskiem kierownika sprzedaży w Polsce, choć do tej pory wszystkie obowiązki przypisane do obu stanowisk polegały na nadzorowaniu sprzedaży produktu jedynie w Polsce. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta