Transfer firmy ogranicza dostęp do funduszu socjalnego
Pracownicy przejęci wraz z częścią zakładu utracą świadczenia socjalne, gdy nowy szef zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Straty nie odczują natomiast pobierający świadczenia urlopowe
– Część zakładu produkcyjnego przechodzi na nowego pracodawcę. W firmie funkcjonował fundusz socjalny, z którego załoga zaciągała pożyczki mieszkaniowe.
Co stanie się z funduszem po transferze i czy zatrudnieni mogą utracić wynikające z niego uprawnienia? Kto weryfikuje prawidłowość działania obu pracodawców w tym zakresie? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zasadniczo przejście zakładu na innego pracodawcę nie może spowodować utraty indywidualnych uprawnień pracowniczych ze stosunku pracy. Niestety, przy świadczeniach socjalnych przepisy nie dają takich gwarancji. Zachowanie tych przywilejów zależy w dużej mierze od tego, czy nowy pracodawca musi tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs).
W całości bez problemów
Gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta