Gdy kontrahent zalega z zapłatą należności
Wartość wierzytelności, co do których istnieje opóźnienie w spłacie, ustala się przez uwzględnienie dyskonta od ich wartości nominalnej
Podobnie jak innego rodzaju aktywa – rzeczowe, niematerialne czy finansowe, wierzytelności również mogą podlegać wycenie do wartości rynkowej. Szczególnie na tle dynamicznie rozwijającego się rynku obrotu wierzytelnościami pojęcie wyceny tych aktywów do wartości rynkowej nabiera szczególnego znaczenia.
Coraz częściej mamy bowiem do czynienia z różnego rodzaju transakcjami z udziałem wierzytelności, również przeterminowanych czy określanych jako nieściągalne.
Tak jak wszelkie inne aktywa, wierzytelności podlegają wycenie, a wśród najczęściej spotykanych celów wyceny wymienia się:
1. transakcje sprzedaży wierzytelności,
2. wniesienie aportem do przedsiębiorstwa lub konwersja na kapitał,
3. wycena przedsiębiorstwa będącego w posiadaniu wierzytelności,
4. wycena portfela inwestycji,
5. określenie wartości zabezpieczenia, ubezpieczenia lub zaspokojenia roszczeń,
6. ewidencja księgowa,
7. konieczność ustalenia podstawy opodatkowania.
Wycena wierzytelności do wartości rynkowej (poniżej wartości nominalnej) wiąże się niejednokrotnie z konkretnymi korzyściami podatkowymi >patrz tabela.
Czym się kierować, wybierając metodę
Sytuacja wymagająca oszacowania wartości rynkowej wierzytelności powoduje konieczność wyboru metody wyceny wierzytelności – metody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta