Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej emocji w sprawie OFE!

13 maja 2013 | Publicystyka, Opinie | Paweł Pelc
Paweł Pelc
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Paweł Pelc
źródło: Rzeczpospolita

Dopiero reforma emerytalna wprowadzająca OFE stworzyła w systemie obowiązkowym kategorię oszczędności emerytalnych – pisze prawnik.

Na łamach „Rzeczpospolitej" prof. Andrzej Lisowski podjął polemikę z prof. Leszkiem Balcerowiczem dotyczącą systemu emerytalnego. Klasycznemu podziałowi systemów emerytalnych na repartycyjne i kapitałowe zaprezentowany przez byłego prezesa NBP i wicepremiera postanowił przeciwstawić podział na „systemy oparte na solidaryzmie społecznym i indywidualnego oszczędzania na swoją emeryturę", zaliczając ZUS do tej pierwszej grupy, a OFE do drugiej. Według profesora Lisowskiego oba systemy rozróżnia możliwość lub brak możliwości dziedziczenia środków oraz kwestia zabezpieczenia przed ryzykiem długowieczności.

Dziedziczenie

Opis ten, choć niewątpliwie brzmi atrakcyjnie (dzięki zastosowanej przez polemistę dychotomii, w której pieniądze dzielą się na NASZE w przypadku solidaryzmu społecznego i na MOJE w przypadku indywidualnego oszczędzania), to jednak całkowicie nie przystaje do rzeczywistości. Całkowicie pomija on źródła finansowania świadczeń – bieżące składki czy aktywa finansowe nabyte za składki w okresie aktywności zawodowej.

W efekcie w systemie nazywanym przez profesora Lisowskiego systemem opartym na solidaryzmie społecznym nie ma naszych, jak chce autor polemiki, pieniędzy, bo niezwłocznie po wpłacie składki pieniądze są wydawane na sfinansowanie na bieżąco wypłacanych świadczeń osobom je pobierającym. Również znacznie bardziej skomplikowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9534

Spis treści
Zamów abonament